Najczęściej Kupowane

0 Review(s)
Termometr owulacyjny
20,28 zł

Cyfrowy termometr do mierzenia temperatury ciała. Wspomaga ustalenie dni płodnych u kobiet. Dokładność: do dwóch miejsc po przecinku.

0 Review(s)
Maca w proszku, 400 g
79,00 zł
Korzeń Maca w proszku prosto z Peru. Pozytywnie wpływa na płodność oraz witalność. Wyrównuje poziom hormonów w organizmie. Naturalny i certyfikowany ekstrakt z korzenia Maca najwyższej jakości. Zalecany do przyjmowania przez kobiety oraz mężczyzn...
Wszystkie bestsellery
logo

Każda kobieta starająca się o dziecko doskonale wie, jak intensywne emocje towarzyszą jej  w czasie oczekiwania na wspaniałą wiadomość o noszeniu pod swoim sercem nowego życia.

Nadzieja, radość i obawa, to bardzo silne przeżycia wewnętrzne, jakie występują u przyszłych matek. Osoby spodziewające się dziecka pragną jak najszybciej zyskać pewność, że ich starania osiągnęły pozytywny rezultat.

Szybką, tanią, ogólnie dostępną i skuteczną metodą na uzyskanie takiej informacji są testy ciążowe.

Rodzic stojący przed wyborem testu, ma do dyspozycji szeroki wachlarz produktów tego typu dostępnych na polskim rynku. Warto wiedzieć jakimi wytycznymi powinni się sugerować przy zakupie odpowiedniego testu ciążowego oraz kiedy go wykonać, aby zwiększyć wiarygodność wyniku.

Ze względu na sposób stosowania testy możemy podzielić na:

  • Płytkowe- próbkę moczu pobiera się specjalną pipetą zamieszczoną w opakowaniu testu a następnie umieszcza się ją w okienku próbki na teście.
  • Paskowe- test paskowy zanurza się w pojemniku z moczem na czas ok. 4 min, następnie można odczytać wynik.
  • Strumieniowe- aby prawidłowo wykonać test, należy zanurzyć go na kilka sekund pod strumieniem moczu, zdejmując uprzednio nakładkę. Następnie powinno się nałożyć nakładkę z powrotem i położyć test na płaskiej powierzchni – wynik będzie widoczny po ok. 5 minutach.
  • Cyfrowe- zawierają cyfrowe wskaźniki, które informują o pozytywnym bądź negatywnym wyniku testu.

Oprócz tego, że testy możemy podzielić ze względu na sposób ich stosowania, to- co bardziej istotne dla przyszłych rodziców, testy można pogrupować biorąc pod uwagę ich czułość.

Czym jest czułość w testach, jak się ją mierzy i dlaczego ma ona tak duże znaczenie?

Kiedy w organizmie kobiety zagnieżdża się zarodek w jej moczu wzrasta poziom hCG- hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową, który podtrzymuje ciążę, a jego obecność wzrasta gwałtownie do 3 miesiąca ciąży, po czym zaczyna spadać, aż do momentu porodu. To właśnie obecność tego hormonu w moczu świadczy o pozytywnym wyniku testu ciążowego. Należy pamiętać, że zagnieżdżenie zarodka następuję około  6- 8 dni po zapłodnieniu, więc wcześniejsze robie testu jest nieskuteczne.

Testy dostępne na rynku są bardziej lub mniej czułe na występowanie hCG w moczu.

Pod względem czułości producenci oferują 3 rodzaje testów: 10mlU/ml, 25mlU/ml, 30mlU/ml. Im niższa jednostka, tym test można wykonać wcześniej.

Test który najszybciej wykryje ciążę, to test o czułości 10mlU/ml- oznacza to, że test jest na tyle czuły, że jest w stanie wykryć już 10 mlU hormonu hCG w moczu. Takie stężenie hCG występuje w organizmie kobiety, która jest w 2- 3 dniu ciąży. Test wykrywa już 3 dniową ciążę i można zrobić go nawet na kilka dni przed spodziewaną miesiączką.

Test o czułości 25mlU/ml-  wykrywa 6 dniową ciążę. Również można wykonać go przed spodziewaną miesiączką.

Test ciążowy o czułości 30mlU/ml powinien wykryć tygodniową ciążę, jednak aby mieć 100% pewność warto wykonać test 2 tygodnie po zapłodnieniu. Jeśli mocz jest rozcieńczony, test może bowiem nie wykryć hCG.

Lekarze ginekolodzy są jednak zdania, że najlepiej wykonać test dopiero w dniu, w którym nie pojawi się pierwsza spodziewana miesiączka. Wtedy wynik będzie najbardziej pewny, ciężko bowiem określić kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia. Producenci testów podkreślają, że ważne jest, aby test wykonać z pierwszego porannego moczu- zawiera on wtedy największe stężenie hCG.

Prawidłowo wykonany test ciążowy daje aż 99% prawdopodobieństwa uzyskania prawdziwego wyniku. Warto pamiętać, aby przed użyciem przeczytać dokładnie ulotkę dołączoną do testu, testy różnią się bowiem od siebie i do prawidłowego użycia niezbędna jest wiedza zamieszczona na ulotce informacyjnej.

Udostępnij