Najczęściej Kupowane

0 Review(s)
Termometr owulacyjny
20,28 zł

Cyfrowy termometr do mierzenia temperatury ciała. Wspomaga ustalenie dni płodnych u kobiet. Dokładność: do dwóch miejsc po przecinku.

0 Review(s)
Maca w proszku, 400 g
79,00 zł
Korzeń Maca w proszku prosto z Peru. Pozytywnie wpływa na płodność oraz witalność. Wyrównuje poziom hormonów w organizmie. Naturalny i certyfikowany ekstrakt z korzenia Maca najwyższej jakości. Zalecany do przyjmowania przez kobiety oraz mężczyzn...
Wszystkie bestsellery
logo

Chcesz w prosty sposób dowiedzieć się w jakiej fazie cyklu się znajdujesz? Obserwuj swój śluz!

Starając się o dziecko bardzo ważne jest dla Ciebie określenie dni płodnych. To wtedy szanse na zapłodnienie są największe. Kobieta jest płodna jedynie przez około 4 % swojego życia. Warto więc nauczyć się badać swój śluz, aby bez problemu rozpoznawać owulację.

Śluz płodny jest ogromnie ważny, ponieważ to właśnie on chroni plemniki, odżywia je i umożliwia im ruchliwość. W innych dniach, w kwaśnym środowisku pochwy, plemniki by nie przeżyły.

Fazy cyklu i rodzaj śluzu, jaki w nich występuje.

Faza przedowulacyjna

W tej fazie, na skutek działania estrogenów, odbudowana zostaje błona śluzowa po krwawieniu miesiączkowym. Dojrzewają w niej także pęcherzyki jajnikowe, z których najbardziej dominujący rozwija się jako pęcherzyk Graafa.

Śluzu nie ma wcale lub jest go mało, jest białawy, mętny, lepki, niepłodny.

Owulacja

Faza płodna zaczyna się w momencie, gdy komórka jajowa opuszcza jajnik i przedostaje się do jajowodu. Jeśli nie zostanie ona zapłodniona w ciągu 24 godzin- obumiera. Plemniki mogą żyć w śluzie płodnym od 3 do 5 dni, dlatego też na kilka dni przed i po owulacji może dojść do zapłodnienia.

Jak wygląda śluz płodny?

Śluz płodny jest rozciągliwy, przeźroczysty i śliski. Podobny jest konsystencją do białka jaja kurzego i daje się rozciągnąć pomiędzy dwoma palcami. Jego obecność oznacza zbliżającą się owulację.

Faza poowulacyjna

Trwa zwykle około 14 dni. Głównym hormonem występującym w tej fazie jest progesteron, który przygotowuje pochwę do  zagnieżdżenia się zapłodnionej wcześniej komórki jajowej. Jeśli do zagnieżdżenia nie dojdzie, błona śluzowa zaczyna się złuszczać, wchodząc w fazę krwawienia miesiączkowego.

W tej fazie występuje śluz niepłodny. Śluzu jest mało, jest białawy, a jego konsystencja jest lepka.

Obserwacja śluzu to metoda bardzo łatwa i nie jest czasochłonna, jednak musisz pamiętać, że nie daje ona 100% gwarancji, że uda Ci się trafić w dzień owulacji. Przyjmowanie niektórych lekarstw, mylenie śluzu płodnego ze śluzem wynikającym z podniecenia, albo mała ilość śluzu u niektórych kobiet może utrudnić obserwację. Na rynku dostępne są testy owulacyjne, które pomogą Ci w prosty sposób wykryć owulację.

Warto poznawać swój organizm, starać się dookreślić na kiedy mniej więcej przypada owulacja i próbować w tym czasie starać się o dziecko. Gdy będziesz świadoma procesów zachodzących w Twoim organizmie, szanse na poczęcie będą na pewno dużo większe!

Udostępnij